консультація для дорослих
пн-пт: 8:30-15:30

консультація для дітей
пн-пт: 8:30-15:30

госпіталізація
для дітей

вул. Братиславська, 5а,
м. Київ, 02166

Імплантація антиаритмічних пристроїв. Електрокардіостимулятор

Як працює електрокардіостимулятор

Електрокардіостимулятор (ЕКС) – це мініатюрний пристрій (розміром в сірникову коробку, вагою близько 30-50 грам) який здатний генерувати електричні імпульси для забезпечення серцевих скорочень.
Покази і протипокази до імплантації електрокардіостимулятора, а також тип пристрою визначає лікар-аритмолог після консультації пацієнта і ознайомлення з результатами його обстежень.

Як проводиться операція імплантація електрокардіостимулятора

Рис.1 ЕКС з використанням електродів з активною фіксацією.

Імплантація електрокардіостимулятора проводиться під місцевою анестезією і під рентгенологічним контролем в спеціально обладнаній операційній. Тривалість операції – від 30 хвилин до 1,5 години.
Під рентген-контролем через підключичну вену всередину серця вводяться тонкі електроди, які проводять електричні імпульси від ЕКС до серцевого м’яза. Електрокардіостимулятор містить батарею та електронну схему. Діючи як мініатюрний комп’ютер (вага 30-50 р, розміром як сірникова коробка), з’єднаний з електродами, електрокардіостимулятор «стежить» за електричною активністю серця і посилає електричні імпульси тільки тоді, коли вони потрібні серцю. ЕКС підшивається в м’язове ложе в підключичної області. Під час операції постійно ведеться запис ЕКГ, проводиться контроль роботи ЕКС – системи. Кардіостимулятор імплантується підшкірно в лівій чи правій ключично-грудній ділянці.

Рис.2 ЕКС з використанням електродів з пасивною фіксацією.

На останньому етапі операції накладується пластичний шов.
Для запобігання розвитку ускладнень з боку місця пункції вени (гематома, флебіт), після закінчення операції на місце імплантації накладається стерильна пов’язка. У першу добу необхідно суворе дотримання пацієнтом постільного режиму під суворим наглядом чергового лікаря у вечірній і нічний час. На другу добу за допомогою спеціальної апаратури проводиться контроль та оптимізація роботи ЕКС-системи (налагодження роботи апарату в залежності від власного ритму серця пацієнта), потім при необхідності добову ЕКГ-моніторування.

Що відбувається в післяопераційному періоді

Для профілактики інфекційних ускладнень в перші дні після операції будуть призначені антибіотики, а для зменшення больових відчуттів в ділянці розрізу лікуючим лікарем назначаються ін’єкції анальгетиків, також здійснюється лікування супутніх кардіологічних захворювань.
Можливо Вам необхідно буде деякий час для того, щоб звикнути до вашого кардіостимулятора. Протягом декількох днів після операції (іноді до 1 місяця) можливі відчуття дискомфорту. Протягом перших днів після операції уникайте різких рухів – підйомів з ліжка, нахилів тулуба; сильного кашлю, намагайтесь усі рухи виконувати плавно.
У середньому протягом 5-7 днів проводяться перев’язки післяопераційної рани під контролем хірурга. Після операції можливо буде рекомендований профілактичний прийом антиаритмічних засобів, а також дотримання режиму, що обмежує важкі фізичні навантаження.

Виписка

Перед випискою провіряють роботу кардіостимулятора, визначаючи пороги стимуляції і чутливості, опір електродів. Кардіостимулятор програмують таким чином, щоб стан гемодинаміки пацієнта був найкращим, а тривалість роботи батареї найдовшою. При виписці хворому видають карточку, в якій зазначають виробника, марку, серійні номери кардіостимулятора. Також рекомендують уникати важких фізичних навантажень ( особливо з відведенням плеча) на руку з тієї сторони, де розташовується кардіостимулятор. Лікарем буде вказана дата наступного візиту, під час якого буде проведена перевірка роботи кардіостимулятора з допомогою програматора.

Життя після імплантації.

Необхідно строго дотримуватись наступних правил:

1.Приймати ліки, які Вам призначив лікар.
2.Дотримуватися графіку візитів перевірки роботи ЕКС.
3.При собі постійно мати карточку пацієнта з імплантованим ЕКС.

Негайно звернутися до лікаря при:

При почервонінні, нагріванні, набряку рани чи виділення з неї рідини, підвищенні температури, болей в ділянці імплантації ЕКС.

Обмеження пацієнтів з ЕКС

Після імплантації електрокардіостимулятора Ви в найближчий час вернетеся до звичного способу життя. Більшість електричних пристроїв не впливають на роботу кардіостимулятора. Ви і надалі зможете користуватися телевізором, радіоустановкою, феном. Електробритвою, пральною машинкою, пилососом, мікрохвильовою пічкою, комп’ютером, факсом, звичайним телефоном, радіотелефоном, мобільним телефоном.

Для запобігання можливих порушень в роботі ЕКС необхідно проконсультуватися з лікарем з приводу наступної діяльності:

1.Робота з тяжкими чи вібруючими інструментами ( напр. електродриль).
2.Робота з електроприладами з сильним електромагнітним полем чи під високовольтними лініями.
3.Робота з електрозварювальним апаратом.
4.МРТ дослідження.






Right Menu Icon